Gayrimenkul Alım-Satım

Gayrimenkul Alım-Satım


Türkiye ‘ de Emlak Alım – Satım işlemleri

Buruj Emlağı tercih eden müşterilerimiz istedikleri fiyat aralığında ,  istedikleri gayrimenkulü rahatlıkla portföyümüzden bulabilirler. Müşterimize yapmış olduğumuz sunumdan sonra müşteri alacak olduğu gayrimenkule karar verir vermez Alıcı ile Satıcıyı bir araya getiriyoruz. Alıcı ve Satıcı taraflar Buruj Emlağın düzenlemiş olduğu Satış Vaadi sözleşmesini imzalar. Bu sözleşmede gayrimenkulün hangi fiyattan satılacağı , ne kadar kaparo alındığı , ödeme tarihleri , teslim tarihi , her iki tarafın hakları ve anlaşmaya varılan özel şartlar bulunur.

Daha sonra tapu devrini gerçekleştirmek için Buruj Emlak , Alıcı ve Satıcının evraklarını temin edip Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne başvuruyu yapar. Başvurular 09. 00 – 12:00 saatleri arasında yapılır. Tapu devrinde gerekli belgeler için tıklayınız. Türkiye ‘de Tapu alınabilecek tek yetkili kuruluş Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüdür. Başka hiçbir kurum veya kuruluş tapu veremez.

Buruj Emlak başvuruyu tamamladıktan sonra Alıcı ve Satıcının telefonlarına başvurunun yapıldığına ve işlemlerin başladığına dair mesaj gider. Daha sonra yine Tapu Müdürlüğünden telefonlara mesaj gelerek Tapu Harcının bilgilendirmesi yapılır. Tapu harcı bankaya yatırıldıktan sonra mesajda belirtilen randevu saatinde Tapu Müdürlüğünde olunur ve imzalar atılır. Alıcı Türk Vatandaşı değil ise imza sırasında yanında Yeminli Tercüman bulunur. Böylelikle tapu devri gerçeklemiş olur. Tapular Türkçe olarak Alıcıya verilir.

Türk Vatandaşlığı olmayan kişiler Türkiye’de Askeri Arazi yakınında olmadığı sürece gayrimenkulleri satın alabilirler. Eğer bir ada parselde yabancılara hiç emlak satılmamış ise ilk ve tek seferliğe mahsus olmak üzere tapuya başvuru yapılan evraklar Tapu Müdürlüğü tarafından Erzurum Kolordu Komutanlığına gönderilir. Kolordu Komutanlığı tapuya satış yapılabilir veya yapılamaz diye yazı gönderir. Satış yazı geldikten sonra gerçekleşir. Bu işlem yaklaşık 2 ay sürer. Daha sonra aynı yerden almak isteyen başka bir müşteri için aynı işlem tekrarlanmaz. Bu işlem tek seferliktir.

Alıcı bu işlemlerin hepsini Vekaletname vererek de hallettirebilir.